Android w netbooku - czy to ma sens?

13 czerwca 2011 12:08,
Antoni StelińskiA A A
TAGI: Android, netbook, Toshiba, AC100, Acer, Aspire One, D250, HP, Compaq, AirLife 100

Stworzony przez firmę Google system operacyjny na dobre zadomowił się już w smartfonach i tabletach. Na rynku zaczęły się także pojawiać netbooki z Androidem. Sprawdziliśmy czy mają one jakikolwiek sens.

HP Compaq AirLife 100 wyposażono w dotykowy ekran. Dzięki temu obsługa Androida staje się znacznie wygodniejsza i bardziej intuicyjna.Kliknij, aby powiększyćHP Compaq AirLife 100 wyposażono w dotykowy ekran. Dzięki temu obsługa Androida staje się znacznie wygodniejsza i bardziej intuicyjna.

Polecamy:

Zobacz też:

Asus Eee Pad Transformer TF101 - jeden z ciekawszych pomysłów na netbooka z AndroidemKliknij, aby powiększyćAsus Eee Pad Transformer TF101 - jeden z ciekawszych pomysłów na netbooka z Androidem
Dotykowy Compaq

O ekranie dotykowym nie zapomnieli na szczęście projektanci z firmy HP, która w ubiegłym roku zaprezentowała urządzenia o nazwie HP Compaq AirLife 100. To produkt dość podobny do opisanego wyżej netbooka Toshiby - zastosowano w nim wykorzystywany zwykle w smartfonach procesor (w tym przypadku Snapdragon firmy Qualcomm), pamięć flash zamiast tradycyjnego dysku oraz system operacyjny Android. Jak już wspomnieliśmy, w urządzeniu znalazło się też miejsce na ekran dotykowy - a to sprawia, że korzystanie z Androida wreszcie przypomina używanie tego systemu na urządzeniu mobilnym.

To kluczowa sprawa - należy pamiętać, że Android został stworzony z myślą o ekranie dotykowym i sterowanie nim za pomocą kursora, touchpada czy myszy nie jest najwygodniejsze. Co więcej, o ile w samym systemie takie rozwiązania mogą się jako tako sprawdzić, o tyle w aplikacjach z Android Market już niekoniecznie. Ich twórcy tworzą je dla smartfonów czy tabletów i wielu z nich nawet nie przychodzi do głowy, że ktoś mógłby próbować używać ich programów za pomocą myszy.

Dodajmy, że urządzenia w stylu Toshiby AC100 czy HP Compaq AirLife 100 bywają często nazywane smartbookami - ma to podkreślić ich pokrewieństwo ze smartfonami i jednocześnie zasygnalizować, że nie są to typowe netbooki. Trzeba jednak pamiętać, że nazwa smartbook jest zastrzeżonym znakiem towarowym - tak nazywają się urządzenia produkowane przez niemiecką firmę Smartbook AG (która ma w ofercie m.in. tablety z Androidem).

Transformujący Asus

Najciekawszy jak do tej pory pomysł na komputer przenośny z Androidem zaprezentował Asus . Co ciekawe, model Eee Pad Transformer TF101 nie jest tak naprawdę notebookiem czy netbookiem - to tablet z możliwością dołączenia klawiatury. Zainstalowano w nim system Android 3.0 (nazwa robocza Honeycomb), stworzony właśnie z myślą o tabletach, zaś na liście komponentów znajdziemy procesor NVIDIA Tegra 2 oraz dotykowy ekran o przekątnej 10,1".

Z Transformera możemy więc korzystać, tak jak z każdego innego tabletu - urządzenie jest w pełni przystosowane do obsługi palcami, nie ma tu żadnych półśrodków czy rozwiązań zastępczych (w stylu sterowania Androidem za pomocą kursora). Ale jeśli zechcemy wykorzystać Androida do pracy - co ułatwi dołączony zestaw oprogramowania biurowego Polaris - możemy podłączyć tablet do stacji dokującej. Wówczas w sekundę przekształci go w klasycznego netbooka z całkiem wygodną klawiaturą.

Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej - bo nie zmuszamy Androida do bycia substytutem Windows (w tej roli system Google'a się nie sprawdzi - bo też nie po to został stworzony). Asus po prostu znalazł sposób na optymalne wykorzystanie możliwości tego oprogramowania, sprytnie łącząc je z nietypowym i przemyślnie zaprojektowanym sprzętem. Efekt jest naprawdę interesujący.
1 2
 

Komentarze (5)

ktosik

22-01-2012 07:36

Pan pisze ze system android zostal stworzony na dotykowe ekrany! a ja wyczytalem ze android byl tworzony z myślą o telefonach bez dotykowego wyswietlacza. tylko ze dotykowce się szybko przyjmowaly to zostal dostosowany do telefonów z dotykowym wyswietlaczem. Wlasnie z tego powodu plynnosc dzialania androida w dotykowych telefonach jest niedopracowana bo wymusza to zmianę calego programowania androida. co mozliw ze osiągną to w androidzie 4.0

~Gość

25-07-2011 20:12

Za podobne pieniądze można kupić netbook z MSwin7 i bardziej polecam.... android raczej nadaje się tylko na smartfon i na tym kończy się jego zaleta zabawy

Mariusz

14-06-2011 08:08

ma sens jak kupisz tego Asusa albo Compaqa z ekranem dotykowym ;P

Jotgie

13-06-2011 20:13

Więć jaka jest odpowiedź na pytanie w tytule? Bo z artykułu w końcu nic nie wynika.

nick...

14-06-2011 09:46

Na drugiej stronie przedstawiamy modele, które mają sens. Szczególnie Asus tyle, że on jest już "hybrydą" netbooka i tabletu.

 

Najczęściej czytane

 

Rekomendacje

© Copyright 2015 International Data Group Poland S.A. 02-092 Warszawa ul. Żwirki i Wigury 18a, tel.(+4822)321-78-00, fax(+4822)321-78-88